سفارشات کامپاندها

کامپاند (Compound) که ترجمه مستقیم و فارسی شده آن “آمیزه” یا “ترکیب” است، معرف موادی است که از اختلاط یک ماده اصلی، یک یا چند ماده فرعی و در حدی مورد نیاز که به ویژگی های مورد انتظار از ماده یا ترکیب (کامپاند یا آمیزه ی) نهایی بستگی دارد، مواد افزودنی – و در بیش تر موارد، مستربچ- تشکیل شده است.

ویژگی هایی که از یک محصول پلیمری موردانتظار  مصرف کننده است، با توجه به عملکرد و محیط  خدمت(کاربرد) محصول تعیین میشود. مثلا آمیزه یا کامپاندی که برای تولید یک تسمه ی ساده و معمولی استفاده می شود، با توجه به محیط خدمت یا بهره وری از آن می تواند از نظر فرمولاسیون آمیزه یا کامپاند نهایی دارای تنوعی جالب باشد.

یک تسمه ی انتقال حرکت دورانی می تواند در محیط های گوناگون مورد استفاده قرار گیرد. برخی از این محیط ها اینها هستند:

1- تسمه ی انتقال نیروی حرکتی پمپ یک کولر به فلکه ی دورانی بزرگ بادزن کولر. چنین تسمه ای نیاز به مقاومت گرمایی بالا ندارد، اما باید در برابر نیروهای تنشی بسیار مقاوم بوده، مقاومت سایشی آن زیاد باشد، مقاومت اصطکاکی زیاد داشته باشد اما در عین حال به آسانی دچار خوردگی نشود. مقاومت خزشی آن در حداکثر ممکن باشد و چقرمگی بالایی داشته باشد. تقویت آن با الیاف سلولزی ممکن بوده و تولید آن به صورت یکپارچه صورت بگیرد. همچنین میزان توانایی آن برای تسلیم در برابر کشش و پارگی در برابر کشش در حداکثر ممکن قرار داشته باشد. ایجاد مجموعه ی این ویژگی ها صرفا با یک بسته ی افزودنی میسر است که اجزای آن – همه با هم – سازگار (compatible) باشند.

2- تسمه ی انتقال نیروی محرکه از یکی از پولی ها (pulleys)ی مستقر در بخش نیروی محرکه ی خودروها (انواع خودروها) به قسمت دینام خودرو برای تامین برق مصرفی اتومبیل و شارژ باطری خودرو. این نوع تسمه ها، علاوه بر برخورداری از ویزگی های یادشده در قسمت اول، باید از ویژگی های انحصاری دیگری هم برخوردار باشند که حداقل آنها اینهاست: a) مقاومت در برابر دمای تا 150 درجه سلسیوس؛ b) مقاومت در برابر روغن و به ویژه مقاومت در برابر تورم (swelling) ناشی از تماس درازمدت با روغن گرم؛ c) عدم تولید الکتریسیته ساکن و یا ایجاد جرقه که ممکن است در صورت نشت بنزین موجب آتش افروزی در بخش موتوری اتومبیل شود؛ d) مقاومت در برابر “ترک خوردگی ناشی ازتنش های محیطی” (Environmental Stress Cracking=ESR)؛ e) مقاومت در برابر قیچی شدگی که می تواند موجب پدید آمدن شرایطی بسیار خطرناک برای خودرو  و سرنشینان آن شود. البته ویژگیهایی که بیان شد، موضوعاتی کاملا ظاهری هستند که می توانند برای هر یک از دانش پژوهان علوم و فنون پلیمرها ملموس باشند. برای تعیین نوع کامپاند و یا بسته ی افزودنی های مناسب، موضوعاتی مهم تر نیز در این زمینه وجود دارند که شرکت KBK در بسیاری از آنها از تخصص های ویژه و دانش فنی خاص برخوردار است.

3- تسمه های نقاله ی فرودگاهی. این نوع تسمه ها نیز لازم است دارای ویژگی هایی باشند که لغزندگی، بدون ایجاد آسیب به بارهای در حال حمل، حداکثر مقاومت خزشی، مقاومت در برابر تاب خوردگی، مقاومت سایشی بالا و… از مهم ترین آنها هستند.

با بررسی همین سه نوع تسمه ی نقاله در می یابیم که طراحی فرمول های مربوط به آمیزه های تولید انواع محصولاتی که برای محیط های گوناگون خدمت، انجام می پذیرند، کاری بسیار واجد اهمیت است و به دانش فنی روز، همپایی با توسعه و تحولات جهانی، آگاهی از فناوری های به طور مداوم در حال تکامل و ذخیره ی مطالعات دیرپا نیاز دارد.

در این راستا، شرکت “دستاوردهای مهندسی کیمیا بنیان کیا” (KBK) یکی از مدعیان برخورداری از توان تامین حداکثر نیازهای شرکت های تولیدی داخلی و حتی خارجی است. این شرکت با دارابودن ارتباطات وسیع داخلی و جهانی توانایی آن را دارد تا در حد مقدور نسبت به شرایط روز داخلی و بین المللی نسبت به تامین نیازهای صنایع تولیدی داخل کشور اقدام کرده و به ویژه در شرایط تحریم های ناعادلانه تحمیل شده بر کشورمان، بدون انجام هر نوع اقدام یا تخلف غیرقانونی، نیازهای صنایع تولیدی داخلی را برطرف نماید.

فارغ از فهرست مواد، کامپاندها و افزودنی های معرفی شده در زیر سایر منوهای این وبسایت، لطفا نیازهای خاص خود را به ادرس ایمیل زیر ارسال فرموده و یا فرم سفارش کامپاند را از ستون سمت چپ دانلود کنید:

services@kbk-innovations.com